Dieta wegetariańska stała się w ostatnim czasie dość modną alternatywą dla tradycyjnych jadłospisów obfitujących w mięso oraz jego przetwory. Biorąc pod uwagę dość mięsną kuchnię polską- stanowi ciekawą alternatywę dla osób, które chcą się odżywiać zupełnie inaczej. Przede wszystkim, w takiej diecie podstawą są owoce, warzywa, ryby, a także można spożywać produkty mleczne.

Na dietę wegetariańską przechodzą osoby, które robią to ze względów światopoglądowych, ale i ci, którzy chcą zacząć się zdrowo odżywiać mając na względzie dobro planety. Bardzo istotne jest to, aby będąc na diecie wegetariańskiej mocno skupić się na tym, aby w inny sposób dostarczać organizmowi białka, którego bogatym źródłem jest mięso. Eliminując konkretne produkty z diety zawsze trzeba mieć na względzie, że trzeba będzie zastąpić je w taki sposób, aby nie pojawiły się niedobory żywieniowe. W przeciwnym razie „zdrowa dieta” może obrócić się przeciwko nam i stać się głodówką.

Pierwsze kroki na diecie wegetariańskiej

Dla niektórych dość prostym zadaniem może być zmiana jadłospisu. Dla drugich- może się okazać, że będzie to prawdziwa rewolucja. Dlatego też, aby przeprowadzić taką rewolucję mądrze- warto skorzystać z pomocy doświadczonego dietetyka. Takiego specjalistę można znaleźć w gabinetach sieci Projekt Zdrowie, wystarczy wejść na stronę- projektzdrowie.info. W pierwszej chwili podczas eliminacji mięsa możemy mieć uczucie nawracającego poczucia głodu. Mięso będące źródłem białka sprawia, że dania są sycące. Dlatego też warto od razu mieć na uwadze, że dieta wegetariańska powinna być jak najbardziej zróżnicowana. Im bardziej będziemy sobie urozmaicać sobie nasz jadłospis- tym lepiej dla naszego zdrowia i samopoczucia. W taki sposób taka dieta będzie też dla nas atrakcyjniejsza i łatwiej będzie się nam się do niej przyzwyczaić.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Dieta wegetariańska powinna zawierać około 4-5 porcji warzyw dziennie. Trzeba mieć więc na uwadze to, że w przypadku tej diety faktycznie trzeba będzie na dłużej zaprzyjaźnić się z warzywami. Dodatkowo, przynajmniej połowa spożywanych warzyw powinna być tymi z grupy warzyw zielonych, które mają w swoim składzie wiele ważnych dla naszego zdrowia składników.

Dobrym źródłem białka w diecie będą produkty mleczne i serki, warzywa strączkowe, jajka lub też specjalna żywność proteinowa. Ważne jest też to, aby planować regularne posiłki- dzięki nim nie będziemy ani głodować ani też nie będziemy się przejadać.

Wiele zasad, jakimi rządzi się dieta wegetariańska jest wspólna także dla innych diet, które po prostu są zdrowe. Będzie to unikanie zbyt dużej ilości cukrów prostych, które są zawarte chociażby w słodyczach czy też napojach słodzonych. Ważne jest picie dużych ilości wody, a także unikanie dużej ilości słonych przekąsek. Wycofanie z diety mięsa nie oznacza też, że możemy pozwalać sobie na duże ilości żywności wysoko przetworzonej. Taka również nie jest zalecana i jest uważana za niezdrową. Podstawą energetyczną diety wegetariańskiej są węglowodany złożone, które można dostarczać organizmowi w postaci ciemnego ryżu lub makaronu, a także jako brązowe pieczywo oraz rozmaite kasze.

Kategorie: eventy