Bycie przedsiębiorcą w Hiszpanii może stanowić ogromne wyzwanie, są jednak osoby, które decydują się właśnie na taki krok mając już pewne obycie w tym kraju. Jak w przypadku każdego biznesu- trzeba się liczyć z tym, że konieczne będzie ponoszenie pewnych kosztów związanych z chęcią utrzymania firmy na rynku. W jaki sposób wyglądają te koszty w Hiszpanii? Co jeszcze warto wiedzieć o samozatrudnieniu i o możliwości rejestracji spółki? Jaki jest zakres usług biura księgowego i w jakich aspektach możemy szukać wsparcia u takich specjalistów?

Koszty prowadzenia działalności

Kluczową kwestią jest to, że spółki w Hiszpanii podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Co do zasady, ustalona skala tego podatku to 30% dla dużych firm, 25% dla średnich firm, ale istnieje również stawka 19% na mikroprzedsiębiorców. Dobrze jest jednak wiedzieć o tym, że w Hiszpanii mamy do czynienia z dość dużą decentralizacją systemów podatkowych. W konkretnych regionach stawki te mogą się między sobą różnić.

Dla nowych przedsiębiorców najistotniejsze może się wydawać to że nowo powstałe spółki mogą przez pierwsze dwa lata opłacać podatek tylko i wyłącznie w wysokości 15%. Ta preferencyjna stawka dotyczy jednak tylko i wyłącznie nowych firm które działają na rynku krócej niż 2 lata. W niektórych regionach Hiszpanii przedsiębiorcy mogą również liczyć na zwolnienie z lokalnych podatków od działalności gospodarczej w momencie, kiedy ich obrót nie przekracza ustalonej kwoty. Oczywiście firmy muszą również rozliczać podatek VAT.

Jak w praktyce radzić sobie z kwestiami podatkowymi?

Mogą one wydawać się zawiłe, zwłaszcza jeśli chodzi o prawo spółek. Rozliczanie działalności spółki może być znacznie bardziej skomplikowane od rozliczenia jednoosobowej działalności gospodarczej. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie biura rachunkowego, w którym doświadczeni księgowi będą w stanie dokonywać na bieżąco pewnych optymalizacji podatkowych na korzyść prowadzonej działalności. Przed kontaktem z taką firmą warto sprawdzić zakres usług biura księgowego. Tak czy inaczej, pomoc księgowa pozwala też zaoszczędzić bardzo dużo czasu, który w przeciwnym wypadku trzeba byłoby poświęcić na żmudną rachunkowość. Biura księgowe bardzo często udzielają również doradztwa biznesowego, o czym można się przekonać sprawdzając zakres usług bezpośrednio na stronie accountingservicesinspain.com. Może ono dotyczyć chociażby tego, jaką osobowość prawną najlepiej wybrać w przypadku nowej firmy.

Dlaczego akurat rejestracja spółki?

Dobrze jest wiedzieć, że taka możliwość jest w Hiszpanii bardzo popularna, a najczęściej wybieranym typem spółki jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest to doskonały przykład spółki kapitałowej, w przypadku której ryzyko związane z rejestracją firmy jest odpowiednio mniejsze. Odpowiedzialność uczestników spółki wynosi dokładnie tyle, ile kapitał jaki do niej wnieśli. Konieczne jest jednak wykazanie na koncie bankowym spółki kwoty minimalnej kapitału początkowego, a jest to kwota 3000 €. Jednym z pierwszych działań, jakie trzeba podjąć jest wyrobienie sobie numeru identyfikacji obcokrajowca N.I.E. Mając raki numer można podejść do procedury rejestracji, gdzie na wstępie konieczna jest wizyta u notariusza. Tak zostanie sporządzony i poświadczony akt założycielski.

Kategorie: eventy