Nowoczesne zamiatarki drogowe to maszyny odpowiedzialne za utrzymanie czystości w miastach. Pojazdy te dzięki specjalistycznemu osprzętowi są w stanie usunąć wiele rodzajów zanieczyszczeń. Nie tylko zamiatają ulice, ale usuwają też śmieci, a nawet zanieczyszczenia płynne. Stosunkowo często można je spotkać w przestrzeni miejskiej w różnych dzielnicach, pracują także przy inwestycjach budowlanych, a także sprzątają bezpośrednio po różnego rodzaju eventach i miejskich imprezach. Jak radzą sobie w praktyce i co sprawia, że ich praca jest tak wydajna?

Sprzątanie na kilka sposobów

Podstawowym zadaniem zamiatarek jest oczyszczenie ulic z wykorzystaniem szczotek obrotowych. W praktyce- operator zamiatarki ma możliwość odpowiedniego ich ułożenia względem siebie oraz w taki sposób, aby pokrywały jak największą powierzchnię terenu przy jednorazowym przejeździe maszyny. Szczotki zamiatają, a także pomagają usuwać niewielkie odpadki, które są unoszone do góry przez szczotki, a następnie zasysane do kontenera na odpady. To jedno z najbardziej podstawowych zadań, jakie wykonuje się z wykorzystaniem tego sprzętu. W zależności od modelu- co można zobaczyć na Terberg Matec Polska bezpośrednio na stronie https://www.terbergmatec.pl/-różna może być ilość takich szczotek obrotowych.

Operator zamiatarki ma również możliwość wykorzystania myjki ciśnieniowej. Doskonale sprawdza się ona w przypadku zanieczyszczeń płynnych. Mogą to być nawet różnego rodzaju substancje chemiczne. Wewnątrz zamiatarki znajdują się sporej wielkości zbiorniki na czystą i brudną wodę użytkową. Są one ważne w momencie, kiedy zamiatarka wyrusza w teren.

Ostatnim elementem wyposażenia zamiatarek drogowych, który służy do oczyszczania ulic jest dmuchawa/odkurzacz przemysłowy. W przypadku odkurzacza istotne jest, aby był to sprzęt o dużej mocy. Dzięki temu może działać efektywnie.

Czy zamiatarkę wygodnie się prowadzi?

Wielogodzinne poruszanie się po mieście na ograniczonej przestrzeni najczęściej nie jest łatwe, nawet w momencie, kiedy jest to pojazd kompaktowy i zwrotny- mimo wszystko transportuje ze sobą duże zbiorniki z wodą i kontenery. Ważne więc, aby operator znał swoją maszynę i miał już pewne doświadczenie w jej prowadzeniu. Sama kabina operatora jest dość spora, jest wyposażona w klimatyzację oraz takie udogodnienia jak kamera cofania czy komputer pokładowy. Przeszklona kabina pozwala kontrolować pracę osprzętu zamiatającego na bieżąco, a także sprawdzać efektywność pracy maszyny w terenie.

Kategorie: miasto