Keramzyt jest materiałem bardzo popularnym- za pewne ze względu na fakt, że ma wiele zastosowań zarówno w budowlance jak i w ogrodnictwie. Są zadania, które zdecydowanie najlepiej wykonać z wykorzystaniem keramzytu- wszystko dzięki jego specyficznym właściwościom fizykalnym. Jest to materiał całkowicie naturalny, który produkuje się poprzez wypalanie skały ilastej w piecach w temperaturze ponad tysiąca stopni. Surowiec przyjmuje formę kruszywa sypkiego, które jest niesamowicie lekkie i które ma porowatą strukturę. Nieregularne kulki mogą mieć różną wielkość, a to, co czyni je dodatkowo bardzo charakterystycznymi to ziemisty, brązowy kolor. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę w przypadku tego materiału?

W jakiej formie najlepiej zamówić kruszywo?

Keramzyt można zakupić tak naprawdę na dwa sposoby. Wchodząc na stronę https://leca.pl/produkty/zaprawy-i-betony/lecar-keramzyt-budowlany-l/ można znaleźć jeden z wariantów keramzytu, który może okazać się odpowiedni do naszego zastosowania. W zależności od przeznaczenia, kruszywo można zamówić w postaci sypkiej. Może ono zostać nam dostarczone specjalnymi samochodami samowyładowczymi lub też w big bagach. Równie popularną możliwością jest keramzyt w wersji workowanej. W wielu przypadkach zagregowanie kruszywa w takie same worki jest znacznie wygodniejsze.

Szerokie zastosowanie keramzytu w budownictwie

Ze względu na fakt, że keramzyt budowlany jest niepalny, a także obojętny biologicznie- można bez przeszkód stosować go w budownictwie. Z jego wykorzystaniem wykonuje się lekkie betony tam, gdzie nie chce się dodatkowo obciążać stropów, ale jednocześnie tam, gdzie zależy nam na dużej nośności konstrukcji. Warstwa keramzytu doskonale sprawdzi się jako izolacja termiczna podłóg osadzanych bezpośrednio na gruncie- do tego zastosowania należy jednak wybrać keramzyt budowlany, w przypadku którego ograniczone zostało podciąganie kapilarne wilgoci. Może to być jego specjalna wersja impregnowana. Keramzyt może też z powodzeniem zastąpić piaskową podsypkę, którą wykonuje się na etapie wielu prac budowlanych.

Keramzyt sprawdzi się do ocieplenia stropów, ale i ścian oraz całych podpiwniczeń. Może być zastosowany tam, gdzie nie można użyć tradycyjnego styropianu. Bardzo dobre parametry cieplne i zadowalające współczynniki przenikania ciepła sprawiają, że inwestorzy często się na niego decydują. Z keramzytu wykonamy także potrzebne warstwy drenażowe i przygotujemy podłoże pod kolejne inwestycje. Należy tylko pamiętać o konieczności jego zagęszczenia i ubicia.