Przyjazny i przejrzysty system podatkowy w Hiszpanii wymieniany jest jako jedna z największych zalet prowadzenia w tym kraju działalności gospodarczej. Jeśli więc chcielibyśmy poznać korzyści z bycia tutaj przedsiębiorcą- to byłaby zdecydowanie jedna z nich.

Z drugiej strony, na szczególna uwagę zasługuje fakt, że w Hiszpanii przedsiębiorca może liczyć na wiele ulg podatkowych oraz preferencyjnych stawek, z czego w praktyce chętnie się korzysta. Do najpopularniejszych rozwiązań należy wsparcie na rozpoczęcie działalności gospodarczej, ale i zapomoga na poczet modernizacji firmy już istniejącej. Ulgi mogą też być proponowane przedsiębiorcom w konkretnych okręgach, w których ci działają. Państwo hiszpańskie dość duży nacisk kładzie przede wszystkim na wspieranie małych oraz średnich przedsiębiorstw, co ma pomagać w ich rozwoju oraz co ma stanowić pomoc w utrzymaniu im się na rynku. Co wobec tego warto wiedzieć o podatkach w tym kraju i co wyróżnia system podatkowy w Hiszpanii?

Obowiązujące stawki podatkowe

Podstawowymi stawkami opodatkowania przedsiębiorstw jest wielkość 25% i 30%. Niższa stawka jest przeznaczona dla mniejszych firm oraz dla przedsiębiorstw zagranicznych. Działalność gospodarcza już na starcie musi zostać zarejestrowana w hiszpańskim urzędzie podatkowym. Każdego przedsiębiorcę w Hiszpanii będzie obowiązywał podatek osobowy od osób fizycznych, który można czasem rozliczyć w trybie uproszczonym, ale tylko w niektórych przypadkach. Z normalnego trybu rozliczania się korzystają przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku dochodowym przekroczyli kwotę dochodu 600 000 euro.

A co z podatkiem VAT w Hiszpanii?

Szczególnym rodzajem podatku jest VAT w Hiszpanii. Jest to podatek z kategorii pośrednich, jaki jest doliczany do ceny dóbr i usług. System podatkowy w Hiszpanii zakłada trzy stawki podatkowe: 4% na produkty i usługi podstawowej potrzeby, 10% chociażby dla ochrony zdrowia oraz najwyższa stawka 21%. Osoby pracujące w normalnym systemie VAT w ramach prowadzonej działalności muszą prowadzić księgowanie wszystkich wystawianych oraz otrzymywanych faktur, rejestr nieruchomości inwestycyjnych, a także księgę niektórych operacji wewnątrz społeczności.

Podsumowując, podatki w Hiszpanii być może nie są kwestią bardzo skomplikowaną. Jednakże dla osoby, która dopiero startuje z własnym biznesem- takie mogą się wydawać. Wszystkiego trzeba się bowiem nauczyć na nowo, a wiedza o przepisach z Polski raczej niekoniecznie może się okazać nam przydatna. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług biura księgowego, które będzie w stanie udzielić nam doradztwa biznesowego. Z takiego doradztwa można skorzystać już na etapie samego procesu rejestracji nowego podmiotu. Jeśli natomiast przekażemy księgowość naszej firmy na stałe do takiego biura- zawsze możemy liczyć na różne optymalizacje podatkowe w ramach obowiązującego prawa, które sprawiają, że prowadzenie własnej działalności będzie jeszcze bardziej opłacalne.

 

Kategorie: eventy